2019 Atölyeler

Saman, Toprak Ahşap veya Tezek Ile Inşaat etmek.

Bu yıl yeniden, yerel ve doğal malzemelerle ekolojik ev yapmak ve bu konuyu anlamak üzere bir dizi atölye öneriyoruz.

Hafta içinde veya hafta sonunda düzenlenecek bu kurslar inşaat ve mimari tasarımla ilgilenen hem amatör ve hem de profesyoneller için uygun olacaktır.

Daha az enerji tüketerek, daha sağlıklı yapılar mekanlar üretmek için, pasif enerji tasarım yöntemlerinin yanı sıra doğal ve yerel malzeme kullanımı gereklidir. Bu konuda yenilikçi teknikler, asırlık geleneklerin çağımızın fizik bilgisiyle tekrar yorumlanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Son iki yıldır Gündönümü çiftliğinde doğal malzemeleri deneyimliyoruz, test ediyoruz ve bilgimizi atölyeler vasıtasıyla herkesle paylaşmaya çalışıyoruz. 

Tezekevleri ekibi olarak bireysel inşaatçılara yapım süreçlerinde destek olacak farklı atölyeler organize edeceğiz. Haftasonları gerçekleştirilecek kısa atölyelerimiz, daha özelleşmiş konular (fırın ya da soba yapımı gibi) üzerine olacaktır. Bunun yanında daha uzun ve genel konuları işleyen atölyelerimiz de olacaktır. Bütün atölyeler Tezekevleri proje alanında yapılacaktır. Atölye süresinden bağımsız olarak katılımcılar projeyi gezme ve süreci hakkında bilgi edinme şansına da sahip olacaktır. Daha spesifik sorular için pratik örneklerle açıklamalar da yapabileceğiz.

Her bir atölye süresince, katılımcılara her gün 6 saat pratik ve 1 saat teorik eğitim verilecektir. Bunun yanında soru-cevaplar ve grup aktiviteleri için oldukça zamanımız olacaktır.

Atölye bedeli konaklama, eğitim malzemeleri ve eğitimcinin emeğini karşılayacak şekilde belirlenmiştir. Malzeme ve aletler, proje dahilinde karşılanacaktır. Atölye bedelinin tamamını karşılayamacak istekli katılımcılar için indirimli kontejanımız da bulunmaktadır. Lütfen böyle bir durumda kendinizi ifade etmekten çekinmeyip bizimle iletişime geçiniz.

Roket Soba Atölyesi

Hedef: Roket sobanın çalışma mantığını anlama, tasarım ve yapım süreçlerini öğrenme. 2 farklı aşamadaki roket sobanın inşaasını yaparken, katılımcılar yanma ünitesinin  ve soba gövdesinin doğal malzemelerle inşaasını deneyimleyeceklerdir.

Tarih:
10 – 12 Mayıs

> Daha Fazla Bilgi

Verimli Ekmek Fırını Atölyesi

Hedef: Fırının çalışma mantığını anlama, tasarım ve yapım süreçlerini öğrenme. Ekmek fırını yapımını birebir deneyimlerken, katılımcılar verimli bir ekmek fırınının saman ve çamurla nasıl inşaa edilebileceğini öğreneceklerdir.

Tarih:
14-16 Haziran

> Daha Fazla Bilgi

Toprak Sıva Atölyesi

Hedef: Toprak sıvaları (ve genel olarak toprakla inşaa etmek) ve uygulama yöntemlerini pratik ve teorik eğitimlerle kavramak. Katılımcılar iç ve dış mekanlarda uygulanan toprak sıva çeşitlerini ve bu sıvaları suya, darbeye, sürtünmeye karşı güçlendirmek için ne tür doğal katkı maddeleri kullanıldığını keşfedecekler. Aynı zamanda çeşitli dekorasyon sıvaları ( cob raflar, sgraffito, renkli sıvalar) hakkında da deneyim sahibi olacaklardır.

Tarih:
8-13 Temmuz

> Daha Fazla Bilgi

Tadelakt ve Kil Boya Atölyesi

Hedef: Tadelakt ve diğer kil bazlı sıvaları öğrenmek,  pratik ve teorik eğitimlerle kavramak. Katılımcılar geleneksel tadelakt sıvasının iç mekanlarda (özellikle banyo ve duşlarda) uygulamasını ve toprak sıvaların, kil boyaların  suya karşı güçlendirmesi için ne tür doğal katkı maddeleri kullanıldığını deneyimleyeceklerdir. Aynı zamanda çeşitli dekorasyon sıvaları ( cob raflar, sgraffito, renkli sıvalar, yağlı boyalar) hakkında da deneyim sahibi olacaklardır.

Tarih:
14-19 Ekim

> Daha Fazla Bilgi

Çatı Marangozluğu Atölyesi

Hedef: Ahşapta birleşim noktalarının nasıl yapıldığını kavramak ve hafif bir ahşap çatı inşaa etmek. Gölgelendirme çatısının inşaasını yaparken, katılımcılar hafif marangozluk işleri hakkında deneyim sahibi olacaklar.

Tarih:
15 – 17 November

> Daha Fazla Bilgi

 

Doğal Binalar Giriş

Hedef: Doğal yapılar nedir, özellikleri nelerdir gibi soruları cevaplandırmak. Katılımcılar saman, toprak, kum, çakıl, ahşap gibi  farklı doğal malzemeleri kullanarak Tezekevleri projesindeki insanlara yardım edecek yapılar inşaa edeceklerdir. Teorik ve pratik eğitimler sonucunda, katılımcılar farklı malzemeleri deneyimleme ve nerde nasıl kullanıldıkları hakkında detaylı bilgiye sahip olma şansı yakalayacaklardır.

Tarih:
13-21 Temmuz 2019

› 14-22 Eylül 2019

> Daha Fazla Bilgi

 

Geçmiş Atölyeler

Önceki atölyelerimize (2016-2018) yakından bakın:

X