2019 Çocuklar İçin

Saman, Toprak Ahşap veya Tezek Ile Inşaat etmek.

Bu yıl Tezekevleri Kampüsü çocukların da alternatif doğal yaşamı keşfedeceği ve doğada vakit geçireceği, etkinlikler yapacağı çocuk atölyelerine ev sahipliği yapacak. Etkinlikler çocukların doğal malzemeleri kullanarak kendi elleriyle gerçekleştirdiği üretim sürecine odaklanacak. Çamur ve samanla oynayacak, koklayacak, onlarla dans edecekler. Doğal malzemelerden kendi oyuncaklarını üretecek ve hatta kendi oyun alanlarını yaratacaklar.

Son zamanlarda, şehirde yaşayan çocukların büyük bir çoğunluğunun, doğayı ve çevrelerini deneyimleme şansları yok. Etrafları yapay malzemelerle dolu ve ekranların başında vakit geçiriyorlar veya plastik oyun alanlarında plastik oyuncaklarla oynuyorlar. Ağaçtan koparılıp yenen elmanın gerçek tadını bilmiyorlar ya da kendi kendine yetişen bir çiçeğin tabii kokusunu. Dahası, yaşadıkları mekanlar zararlı kimyasallarla çevrili (duvar boyaları, zemin malzemeleri, halı vs.) ve standart hale getirilmiş, makinelerle iklimlendirilmiş (kışın ısıtılan, yazın soğutulan, klimalandırılmış arabalar ve alışveriş merkezleri) havayı soluyorlar. Konforu arttırmak adına, dış mekan şartlarını da bir şekilde yansıtan bir evde yaşamanın ne demek olduğunu bilmiyorlar.

Çocuk atölyelerimiz aracılığıyla, çocuklarımıza doğanın tadını, hissiyatını vermek istiyoruz kısa süre de olsa. Ayağındaki çamuru, kirli veya tozla kaplı olmanın da bir hak olduğunu anlayacaklar. Çimenlerde yuvarlanacaklar, tohum ekecekler, çamur, saman ve ağaç dallarından bir ev tasarlayacaklar. Özet olarak, kendilerini evde gibi hissedecekleri kendi oyun alanlarını yaratma şansı elde edecekler.

Bu program için, çocukları güvenli birseyahata çıkaracak deneyimli eğitmenlerle çalışıyor olacağız. Oyunlar oynayacaklar, doğal çevreyi keşfedecekler, çevresindeki diğer insanlarla iletişimlerini geliştirecekler. Kampüs arazimiz içerisinde çocuklara özel olarak ayrılmış bir alanda çıplak ayakla dolaşacak, meyve ve çiçek toplayacaklar, türlü üretimler yapacaklar.

 

SINIRLARIMIZ (Obaruhu ile)

Hedef: Atölyemiz süresince; Sınırlarımız nelerdir? Kendi alanımı nasıl işaretlerim?… gibi soruları sorup birlikte cevaplarını araştırıyor olacağız.

Bunları nasıl ifade edebileciğimizi duygusal ve psikolojik olarak işlerken, bir yandan da doğal elementlerin desteği ile, sezgilerimiz ile bağlantı halinde, fiziksel olarak da çamur ile duvarlar / sınırlar inşa edeceğiz.

Tarih:
20 Nisan & 21 Nisan

> Daha Fazla Bilgi

Geçmiş Atölyeler

Önceki atölyelerimize (2016-2018) yakından bakın:

X