2019 Staj

Saman, Toprak, Ahşap ve Tezek ile Evler İnşa Etmek

Bu yıl, yerel ve doğal malzemelerle ekolojik ev yapımını anlamak için birer-haftalık bir stajlar dizisi öneriyoruz

Bu 5-günlük stajlar, inşaat ve mimari tasarımla ilgilenen hem amatör ve hem de profesyonel katılımcılar için uygundur.

Tezekevleri Ekibi olarak sıva, ahşap işleri veya zemin yapımı konusunda kendisini geliştirmek isteyenlere yönelik 5 günlük ücretsiz mini-stajlar veriyoruz. Her bir staj için, ihtiyaca göre farklı yöntemler deneyimlenecektir. Yine projenin ihtiyaç ve önceliklerine göre, diğer staj dönemleri tadelakt, tavan ya da şerbetli saman gibi farklı konulara da yönelebilir.

Bu eğitimler ücretsizdir fakat konaklama masraflarını katılımcının karşılaması gerekmektedir. ( yemek, su  ve elektrik) Stajyerlerin her gün ekiple birlikte 6 saat çalışma programına uyulması beklenmektedir.

Marangozluk

5 gün boyunca, tezekevleri ekibiyle birlikte ahşap mobilya ve  kapı-pencere doğraması üretiminde çalışıyor olacaksınız. Testere, keski, planya,freze gibi aletlerin kullanımı, ahşabın hazırlanması ve birleşim noktalarının hazırlanması keşfedeceğiniz belli başlı konulardır. Programa göre, çatı marangozluğunda kullanılan birleşim yöntemlerini ve detaylarını da deneyimleme fırsatınız olacak.

Tarih:
8-12 Nisan

>Daha Fazla Bilgi için

Toprak Sıva Pratiği

5 gün boyunca tezekevleri ekibiyle iç ve dış sıva yapımında çalışma fırsatınız olacak. Evlerin dış sıvalarının yenilenmesi ve yarım olan evin iç sıvalarının yapılması ana hedeflerimiz. Bu stajda, farklı sıva tekniklerini, ince işleri ve sıva aletlerinin kullanımını keşfederek pratik yapabileceksiniz. İhtiyaç duyulursa sgrafitto, kil boya, tadelakt veya yanmış sıva gibi farklı teknikleri de uygulayabiliriz.

Tarih:
12-16 Ağustos

>Daha Fazla Bilgi için

Toprak Zemin

5 Gün boyunca Tezekevleri ekibiyle yapım süreci devam eden evin zemin bitirişlerini ve diğer zeminlerin tamiri üzerine çalışıyor olacaksınız. Yeni bir ince katman uygulanarak ya da sıkıştırılmış toprak zemini perdahlayarak estetik bir iç mekan zemanı elde etmeye çalışacağız. Yine ihtiyaçlara göre farklı zemin tekniklerini deneyimleme imkanı bulabilirsiniz.

Dates:
9-13 Eylül

>Daha Fazla Bilgi için

Geçmiş Atölyeler

Önceki atölyelerimize (2016-2018) yakından bakın:

X