Danışmanlık

Tezekevleri ekibi ve ortakları, ekolojik binalar ve arazi planlama projeleri hakkında danışman olarak çalışırlar. Permakültür tasarımcılarıyla birlikte arazinin düzenlenmesi, inşaatın planlanması, daha iyi verimlilik tasarımının doğruluğu hakkında tavsiyeler, malzeme seçimi ve sahada gözetim ve denetim konularını kapsayan çalışmalar yaparlar.

Sizin ihtiyaçlarınıza ve çevrenize en uygun projeyi yapmanıza yardım etmek için, Tezekevleri ekibi size çeşitli hususlarda danışmanlık öneriyor:

 • Ekolojik Tasarım Keşfi (projesi olan veya olmayan herkes için) – ekolojik tasarımın temel özelliklerine giriş
 • Proje Soru ve Cevapları (düşük bütçeli kendisi-için çalışan inşaatçılar için) – projelerin ve tasarım probleminin genel cevaplarının grup halinde sunumu
 • Proje Danışmanlığı (mimarlar/tasarımcılar ve kendisi-için inşaatçılar için) – sizing projeniz hakkında kişiselleştirilmiş tavsiyeler
 • Teknik Danışmanlık (mimarlar/tasarımcılar veya hazır bir projesi olan kendisi-için inşaatçılar için) – projenizi konvansiyonel bir binadan ekolojik bir binaya çevirmek için size yardımcı olmak
 • Proje Tasarımı (aklında bir projesi olan ve onu gerçekleştirecek kimsesi olmayan herkes için) –  sizin ihtiyaçlarınıza uygun ve çevresine uyumlu bir proje için sizinle ve mimarınızla birlikte tasarım yapmak

Danışmanlık, Tezekevleri’nin yerinde düzenlenebilir, böylelikle bizim altyapımızı görme şansını kazanabilirsiniz veya ekibimiz sorularınıza video-konferansla cevap verebilir veya sizing yerinize gelerek kişiselleştirilmiş tavsiyelerimizi sunabiliriz.

 

 

Ekolojik Tasarım Keşfi

Size, ekolojik tasarımın anlamını kavramanızı ve özelliklerinin bir inşaat projesine nasıl uygulanacağını keşfetmenizi öneriyoruz. Bu bir saatlik danışmanlık yardımıyla, doğal malzemeler dünyasında size rehberlik ederek sizin sağlığınız ve çevre için sağlayacağı faydaları göstereceğiz. Bu sure zarfında, permakültür, biyoiklimsellik, nem kontrolu, ısıl yalıtım, ısıl kütle, sera etkisi, bütüncül tasarım, edilgin ev, edilgin güneş tasarımı, inşaat biyolojisi ve diğerleri gibi tasarımınızın seçiminde size yardımcı olabilecek bir çok kavramları öğreneceksiniz.

Kimler için: kendisi-için ev yapanlar, proje sahipleri, mimarlar, mühendisler, inşaat firmaları veya ekolojik inşaat konusunda bir faaliyet geliştirmekle ilgilenen herkes

Ne zaman ve Nerede: (randevu halinde) Tezekevleri’nde her ayın ikinci haftasında ve bunun dışındaki her zaman Skype’ta

Ücret: Her saat için 100 TL (+KDV)

Proje Soru ve Cevapları

Eğer aklınızda bir proje varsa ve onu yaygın hatalara düşmeden tamamlayabilmek için biraz daha somutlaştırmaya ihtiyaç duyuyorsanız, konuyu aynı şeylere ilgi duyan bir grup insan önünde açmak daha doğru kararlara varmanız için yardımcı olabilir. Ekolojik binalarda doğal malzemelerin kullanımı henüz yeni bir şey olduğu için, pencereleri nasıl yerleştirmeli, binayı nasıl yönlendirmeli, duvarlar ne kadar kalın olmalı, yalıtım ne kadar faydalı olabilir… gibi sorulara ayakları yere basan bir cevap arayan insanlardan oluşan küçük bir grupla birlikte bir araya gelmenizi öneriyoruz.

Projesini sunmak ve sorularını sormak için her katılımcıya 30 dakika süre verilecektir ve sonra biz bütün sorulara cevap vereceğiz veya elimizde hazır cevaplar yoksa çözümlerin bulunabileceği kaynakları bildireceğiz.

Kimler İçin: kendi-için ev yapanlar ve proje sahipleri

Nerede ve Ne Zaman: (randevu halinde) her ayın ikinci Pazar günü Tezekevleri’nde

Ücret: Her proje oturumu için 200 TL (+KDV)

Proje Danışmanlığı

Eğer halihazırda bir projeniz varsa veya bir proje üzerinde çalışıyorsanız ve projenizi ekolojik bir projeye dönüştürmek istiyorsanız, bir çok önemli alanlarda tavsiyeler sunarak tasarımınızı uyarlamanız için size yardımcı olabiliriz:

 • Araziye uyarlama, araziyi ve binayı kullanımınıza ve iklime göre arazi tasarımı (binanın yönlendirilmesi, arazinin konumlandırılması, uygun arazi tasarımı ve bitkilendirme).
 • Güneş-edilgen bina özellikleri, ısıl rahatlık düzenlemesi, doğal ışığın daha iyi kullanımı, ses yalıtımı… gibi hususlara uyumlu bir şekilde sizin hayat tarzınıza ve planladığınız tasarıma göre binanın dönüştürülmesi.
 • Yerel kaynaklar, estetik ve bina kullanımına göre (kullanıma hazır veya hazırlanacak) doğal malzemelere uyarlama.
 • Yağmur suyu toplama, kirli su arıtma/yeniden kullanma, atık yönetimi, harici arazi kullanımı… gibi hususları dikkate alarak bütüncül tasarım ve bina/arazi yönetimi.

Her ne kadar sağlıklı ve ekolojik bina yapımı için sizin menfaatinize uygun bazı modifikasyonları sadece önersek dahi tasarımınız için son kararı verebilmek için proje üzerinde sizinle bir ekip halinde çalışacağız.

Kimler için: kendi-için ev yapanlar ve mimarlar/tasarımcılar için

Ne zaman ve Nerede: İlk toplantı her ayın ikinci haftasında bir gün Tezekevleri’nde (randevu ile) veya sizin arazinizde yapılabilir. (ulaşım ve konaklama masrafları ücretlendirelecektir.)

Ucret: Birinci toplantı 100TL (+KDV) bir saat için, sonra gündüz 250TL (KDV).

Teknik Danışmanlık

Eğer (öğretilen şekilde, yalıtım ve ısıl kütle, edilgen soğutma ve ısıtma, yağmur suyu toplama, yerel ve doğal malzemelerin kullanımı…) gibi ekolojik özelliklere sahip iyi bir tasarımınız varsa ve siz ona hangi doğal malzemelerin uygun olduğunu, doğal malzemeleri nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz halde bir an önce yapmak istiyorsanız, projenizi gerçekleştirmek için gerekli detaylarda size yardımcı olabiliriz.  

 • Uygun bir yapı seçimi ve uyarlanması için plan üzerinde çalışma
 • Bir inşaat mühendisi ile yapının detaylandırılması (eğer yapısal hesaplamalar gerekiyorsa, fiyata dahil değildir)
 • İnşaat detayları ve inşaat planının çizimi
 • Malzeme kullanımı ve detayların uygulanması konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere saha ziyareti

Bütün bu çalışmalar, binanızın en son uluslararası bilgiye göre ve dayanıklı ve emniyetli bir yapı olması için gerekli bilgi-beceriye (know-how) uygun bir şekilde inşa edilmesini sağlayacaktır.

Kimler için: kendi-için bina yapanlar ve mimarlar için

Ne zaman ve Nerede: İlk toplantı her ayın ikinci haftasında bir gün Tezekevleri’nde (randevu ile) veya sizin arazinizde yapılabilir. (ulaşım ve konaklama masrafları ücretlendirelecektir.)

Ücret: İlk toplantı 500TL (+KDV) ve daha sonrasında her gün 250TL (+KDV)

Proje Tasarımı

Eğer kırsal veya kentsel bir alanda bir bina inşa etmek istiyorsanız ve onun mümkün olduğu kadar ekolojik, doğal ve enerji-verimli olması için tavsiyelere ihtiyacınız varsa, sizinle birlikte tasarım yapabiliriz. İhtiyaçlarınıza uygun bir bina tasarlayabilmek ve bu binanın ihtiyaç duyduğunuz süre boyunca kullanımı amacıyla sizin fikirlerinizi birlikte ortaya koymanıza yardımcı olacağız. Danışman olarak, inşaata uygun şekilde bir tasarım, malzeme kullanımı, odaların düzenlenmesi… gibi hususlarda önerilerde bulunacağız.

Danışman olarak, tasarım, malzeme kullanımı ve odaların organizasyonuyla ilgili öneriler sunacağız.

 • Arazinizdeki ilk ziyaretten ve sizinle görüşmelerimizden sonra, isteklerinize ve arazinize uygun olacak bir taslak önerisi sunacağız. Bir takım gibi projeye birlikte dahil olacağız ve böylece binanızın nasıl, neden bu şekilde olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini detaylı bir şekilde öğrenme fırsatınız olacak.
 • Birlikte üretilen taslaktan yola çıkarak, adım adım çevreye ve sizin yaşam şeklinize uygun tasarlamaya devam edeceğiz. Enerji açısından en verimli binayı tasarlamaya çalışırken, olabildiğince doğaya uyumlu yerel malzeme ve tekniklerini kullanmanın yanısıra, sanatsal tasarım metodlarını da göz önünde bulunduracağız.
 • Tasarım aşamasından sonra, yapım sürecinin tüm adımlarını birlikte takip edeceğiz, şantiye şefi ve sizin üzerinizdeki sorumluluğu paylaşacağız.

Kimler için: proje sahipleri, kendi evini kendi inşaa etmek isteyenler

Nerede: ilk toplantı her ayın ikinci haftasında bir gün Tezekevleri’nde (randevu ile) veya sizin arazinizde yapılabilir. (ulaşım ve konaklama masrafları ücretlendirilecektir.)

Ne kadar: ilk görüşme 500 TL (+KDV) ve daha sonrasında metre kare başına yapılı alan 200 TL (+KDV), tasarlanmış arazi 50 tl+kdv . (proje büyüklüğüne göre görüşülebilir.)

Daha fazla bilgi almak için veya randevu almak icin, lütfen asadaki formu doldurun

14 + 6 =

X