Ekibimiz

Bu sayfada Tezekevleri projesi ustaları listelenmiştir. 2018 Atölye ekiplerini yakından tanımak için lütfen atölye sayfasını ziyaret edin.

 

Matthieu Pedergnana

Matthieu on yıldır mimar ve doğal yapı ustası olarak çalışmaktadır. Mimarlık eğitimini Fransa’da tamamladı. Düşük gelirli ailelere evlerini inşa etmek üzere gönüllü olarak çalıştığı organizasyonlarda, doğal yapı malzemelerinin güzelliğini ve konvansiyonel yapıların olumsuz etkilerini keşfetti. Dünya’nın farklı bölgelerine yaptığı seyahatlerde çeşitli doğal yapım tekniklerini öğrendikten sonra Türkiye’ye yerleşti ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, saman balya yapılarda toprak sıva yöntemleri üzerine yaptığı doktora eğitimine başladı. Bayramiç-Yeniköy’de gerçekleşmiş olan birçok doğal yapı atölyesinde eğitmenlik yaptı ve Yozgat-Sorgun’da bulunan Kerkenes Eko Merkezi’nde ODTÜ mimarlık öğrencilerine uygulamalı doğal yapı dersleri vermektedir. Deneyimlerini paylaşmaya her zaman hazır olan Matthieu, her fırsatta doğal yapı malzemelerinin özelliklerini, kullanımlarını ve tekniklerini etrafındakilere anlatmaktan büyük mutluluk duymaktadır.

Xavier Allard

Xavier, kendi kendini eğitmiş bir yapı hayranıdır ve düşük maliyetli alternatif mimari üzerine odaklanmıştır. Geçtiğimiz beş yıl boyunca, ilk olarak toprak çuval yapılar üzerinde araştırmalar yapmıştır ancak sonrasında birçok alternatif yapım tekniğine ilgi duymaya/öğrenmeye başlamıştır. Etiyopya, Malezya ve Türkiye’de çeşitli şantiyelerde, marangozluktan sıva uygulamasına kadar çeşitli işlerde gönüllü olarak çalışmıştır. Bayramiç-Yeniköy’de 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleştirilen doğal yapı atölyelerinde eğitmenlik yapmıştır. Çalışmalarında geniş çaplı araştırmaya ve hazırlığa önem veren Xavier, işlerini titizlikle yapar. Xavier aynı zamanda profesyonel seyahat fotoğrafçısıdır ve bu nedenle yurt dışında oldukça zaman geçirir. Fransız kültürü ile büyüyen Xavier, çocukluğunu Batı Afrika’da geçirmiştir ve Avrupa’da eğitim görmüştür. Son 10 yıldır da Türkiye’de yaşamaktadır.

Betül Ergün

1992 İstanbul doğumlu olan Betül, mimarlık eğitimi sırasında doğal yapıları keşfetmiş ve sonrasında kendini bu alanda geliştirmeye karar vermiş bir mimar ve doğaseverdir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde farklı ekiplerle atölyelere katılarak doğal yapı teknikleriyle ve toprak sıvalarla çalışmıştır. 2016 ve 2017 yaz dönemlerinde çalıştığı Tezekevleri projesinde hem öğrenmeye devam etmiş hem de deneyimlerini paylaşma fırsatı bulmuştur.

Efe Berberoğlu (2016’da katıldı)

Efe, inşaat mühendisi ve doğal yapı ustasıdır. 2013 yılında Bayramiç-Yeniköy’de Matthieu’nün de eğitmenlik yapmış olduğu doğal yapı atölyesine katıldı ve sonrasında Türkiye, Ukrayna, İsveç gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde doğal yapıların inşasında gönüllü olarak çalıştı. Aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi’nce Bilecik’te gerçekleştirilen “Köyünü Yaşat” adlı sürdürülebilir gelişim projesine katıldı. Çoğunluğunun sürdürülemez ve konvansiyonel yapı projelerinde çalıştığı inşaat mühendislerinin tersine, doğal yapı mühendisi ve ustası olmayı hedeflemektedir. Buna bağlı olarak, doğal yapılarda statik ve dinamik kuvvetlerin etkileri üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Aynı zamanda gezgin ve gönüllü olan Efe, bir parça da jonglörlük yapmaktadır.

   Gündönümü Çiftliği 

Aysun ve Mehmet, “aysun the sütçü” markasıyla, çiftlikteki ineklerini mutlu etmek topraklarını sağlıklı kılmak için çalışmaktadırlar. Bu çabalarının karşılığında, hayatlarını sürdürmek üzere lezzetli süt ürünleri elde etmektedirler. Permakültür ve bütüncül yönetim prensiplerini benimseyen ekip, bu prensipler aracılığı ile endüstriyel üretimden doğal üretime geçiş aşamasındadırlar. “8bin100” adlı yeni projeleri ile sağlıklı bir çevrenin geliştirilmesi için bütünleyici aktiviteleri bir araya getiren bir grup insanın beraber yaşadığı bir ortam amaçlamaktadırlar. Bu proje ile Türkiye’deki 81 ilin her birinde 100’er adet topluluk oluşturulması hedeflenmektedir. Yapılacak atölyeler, böyle bir projenin gerçekleştirilebileceği ve motivasyonu yüksek bir topluluğun çevrelerinde pozitif bir değişime sebep olabileceklerini göstermeye yardımcı olacaktır.

 

X