Gün gün Şerbetli Saman Atölyesi

15/07/2016

Ekipçe bu kursun gerçekleşmesi için çok emek döktük. Gönüllülerimizi kampta ağırlayabilmek için altı hafta öncesinden banyo ve tuvalet inşa etmeye başladık (önceki blog yazılarımızda detaylarını görebilirsiniz). Böylece, yeni binaların yapımına hazır olduğumuzu söyleyebiliriz. Projemizin mimarı Matthieu, inşa sürecini yönetirken Xavier, gönüllülerle birlikte sahada çalıştı. Ayrıca, ekibe yeni katılan Efe de yaz boyunca inşaatın sahadaki düzenini yönetecek. Ece, Onur, Malcolm, Clément, Seyma, David ve birçok diğer yardım eden gönüllülerimize çok teşekkür ediyoruz.
Bu atölye ve önümüzdeki aylardaki atölyeler, çiftliklerinde bizi misafir eden Aysun ve Mehmet Sökmen’in başlattığı 8bin100 projesinin parçası olarak yürütülüyor.

1. gün

25 Haziran, sabah
Katılımcılarımız şimdiden atölye alanına vardılar ve önümüzdeki haftayı geçirecekleri çiftliği keşfetmeye başladılar. İnşa alanını hızlı bir şekilde hazırladık, masaları yerleştirdik, araç ve aletlerimizi düzenledik, temellerimizi düzleştirdik ve malzemelerimizi kullanıma hazırladık.

Herkes zamanında alana vardı. Kısa bir öğle yemeğinden sonra Aysun ve Mehmet Sökmen’in evinin arkasındaki ormanlık alanda bir araya gelip kendimizi tanıttık ve katılımcılarımızla tanıştık. Bu yıl, birçok mimarlık öğrencisi, zorunlu stajlarını tamamlamak ve bakış açılarını genişletmek için atölyemize katıldılar. Diğer katılımcılar ise genel olarak kendi evlerini inşa etmek için kendilerini geliştirmek isteyen kişiler. Katılımcıların arka planları ve önceki deneyimleri çok çeşitli ancak ortak olan bir şey var: herkes enerji dolu ve çalışmaya hazır.

Aysun’la birlikte iki saatlik bir çiftlik turunun ve inşa etmeyi planladığımız asıl ev hakkında bilgilendirilmenin ardından, katılımcılara hali hazırda tamamladığımız lavabo binası gösterildi. Bu noktada, katılımcıların birçok teknik sorusu ekip liderlerimiz tarafından cevaplandı.

Planlanan evin henüz boş olan temelinde ekipçe önümüzdeki günlerde yapılacak işleri ve yanımızdaki çukurdan nasıl bir bina ortaya çıkacağını düşünmeye başladık.

2. gün

26 Haziran
Çalışmamızın ilk gününde, bir binanın sağlamlığı için ilk önemli adım olan zemin hakkındaydı. Tekniğimiz, earthbag binalarından esinlenmiştir.Polietilen pirinç çuvalları, kalın çakıllarla doldurularak yan yana yerleştirildi ve ardından bu işlem bastırıp sıkıştırılarak yerlerinin sabitlenmesi şeklinde devam etti. Üzerine dikenli tel yerleştirildikten sonra işlem bir sonraki kat için aynı şekilde tekrarlandı. Toplamda üç kat oluşturduk, bu da binanın temelini yaklaşık yer seviyesine getirdi.Çakıllar arasındaki yeterli boşluk sayesinde yer üstündeki herhangi bir su, duvarlarımıza ulaşamayacak ve evimiz kuru kalacak.

Bu işlem çok çaba gerektiriyor, bu nedenle en başta bu işlem için bir buçuk gün ayırmıştık. Ancak, ekibimizin çabası ve yeterince büyük olması sayesinde gün sonuna kadar üç katı da tamamladık.

 

IMG_4662

Köşegenlerin uzunluklarını kontrol ettik, halatlarımızı gerdik ve çuvalların düzenini kontrol ettik. Böylece, temelimizin boyutları hakkında net bir bilgimiz oldu ve önümüzdeki ahşap çalışma için planlamaya başlayabildik.

 

IMG_4600

Sayfanın tepesinde gerçekleştirdiğimiz aşamaların hızlandırılmış halini izleyebilirsiniz. Xavier, inşaat alanının önüne yerleştirdiği özel bir tripodla ana inşaat aşamalarını atölye süresince kaydetti.

3. gün

27 Haziran
Temellerimizi tamamladıktan sonra yeni aşamamız evin duvarları için ahşap iskeletleri oluşturmak. Matthieu, kolay bir şerbetli saman uygulaması ve az miktarda ahşap kullanımı için olabilecek basit bir iskelet tasarladı. 5X10 boyutunda çam ağacı parçaları 15 cm’lik çivilerle 30 cm genişliğinde iskelete çivilendi ve uzun köşegenlerle güçlendirildi. Katılımcıların birçoğu hayatlarında ilk defa testere kullandıkları için günün sonunda herkesin basit ahşap kesim teknikleri öğrenmiş olmalarına dikkat ettik.

 

Bu arada, ekibimizi üç gruba ayırdık. Diğer gruplar, kerpiç tuğla hazırlama ve lavabo binası duvarlarını sıvama üzerinde çalıştılar. Kerpiç tuğlalar, evin içinde 2 metre yüksekliğinde bir büyük duvar ve pencere önünün altında küçük bir duvar oluşturmak amacıyla kullanılacak. Bu duvarların asıl amacı, güneş ısısını hapsetmek ve evin içinde sıcaklık değişimini minimuma indirmek olacak. Sıvama çalışması ise katılımcılara sıvama konusunda bir giriş oldu. Katılımcılar, eathbag’ler üzerine kaba toprak/saman alçıyı uyguladılar, böylece güneşin UV ışınlarından korunma sağlandı.

Bugünkü sunumun konusu biyoklimatik tasarım bir diğer deyişle “bir bina inşa ederken ısı verimliliği en fazla nasıl sağlanır?”dı. Bu çok önemli sunum, her atölyede verilecek, çünkü doğal yapı inşasında güneş ısısından faydalanmak ve en az miktarda enerji kaybı sağlamak ana hususlar.

4. gün

28 Haziran
Bugün, ahşap iskeletleri tamamlayarak dik duracak şekilde yerleştirdik. Bu işlem, iskeletlerin kaldırılıp çakıl çuvalları temelinin üzerinde uygun bir şekilde yerleştirilmeleriyle gerçekleştirildi. Ardından, ahşaplar, geçici köşegenlerle iki tarafta sabitlendi ve bütün parçalar yerleştirildikten sonra köşeleri de birlikte çivilendi. Herkes, evin şekli oluşmaya başladığı için heyecanlandı.

Alanın diğer kısmında ise Ece, bu atölyenin ana tekniğini öğretmeye başladı. Şerbetli saman bir saman karışımdır. Bir kalıp içine dökülen sıvı kil kerpiç, sonradan bekletilerek kurur ve güçlü ama hafif bir madde haline gelir. Bu maddeyi sonradan duvarların içine dökeceğiz ancak şimdilik planımız sadece bu maddeden küçük bloklar oluşturmak.
Şerbetli saman blokları duvarların üst kısmını tamamlamamızı kolaylatacak. Bu blokların kuruması için zamana ihtiyaçları var, bu nedenle bunları mümkün olduğu kadar erken hazırlamak gerekir.


   5. günIMG_4911

29 Haziran
Bugünden itibaren haftanın sonuna kadar şiddetli yağışların çiftlikteki sıcaklığı azaltacağını düşünüyoruz. Her ne kadar sıcaklıklar düşse de yağışlar nedeniyle çalışmalarımız bir miktar ertelenebiliyor ve planımızın gerisinde kalabiliyoruz.

Bugün, şerbetli saman duvarlarının inşasına başladık. 4-5 kişiden oluşan iki grup halen saman/kil karışımını üretmeye hızlı bir şekilde devam ederken diğerleri karışımı duvar iskeletlerinin içine döküp sıkıştırarak panelleri montaj etti. Yavaşça, duvarlarımız ortaya çıkmaya başladı.

IMG_4810


Her ne kadar ahşap iskeletler dik ve dayanıklı olsa da bunları temele iyice sabitlememiz gerekir. Bunun için, ucunda ok bulunan 1 metre uzunluğundaki inşaat demirlerini kullandık ve bunları ahşabın üzerine çekiçle tutturduk.

IMG_4874

 

 

IMG_4918

Öğleden sonra kötü hava koşulları nedeniyle bugünün sunumunu yarına ertelemek durumunda kaldık. Ancak, ekibimizin inşaat mühendisi Efe, statikler hakkında bir konuşma başlattı ve bu konu hakkındaki soruları cevapladı.6. gün

30Haziran

Duvarlarımızın bir kısmı bugünün sonunda şimdiden çok yüksek hale geldi! Şerbetli saman karışımı hafif bir madde ve hızlı bir şekilde üretilebiliyor. Bu arada, katılımcılar halen inşaat çalışmalarına devam etti.

Ayrıca, bugün kerpiç tuğla duvarların inşasına başladık. Tuğlalar gönüllülerimiz tarafından son bir ay içinde üretildi. Tuğlaların çoğu şimdiden kurudu ve kullanılmaya hazırlar. 25X25 cm’lik normal boyutlu tuğlalarımız ve daha geniş duvarlarda üst üste binen örüntülerde kullanılmak üzere daha küçük 15X25 cm boyutunda tuğlalarımız var. Temeller ve tuğlalar arasında duvarın sağlam ve sabit olmasını sağlayan ahşap kirişler yerleştirdik. Bugün, toprağın yapısı ve doğal yapı teknikleri hakkında iki tane de kısa sunum gerçekleştirdik.7. gün

IMG_49421 Temmuz
Her gün olduğu gibi, küçük bir toplantı ve ısınma hareketleriyle günümüze başladık. Bugün, tavanı destekleyecek kirişleri kesip ve birleştirdik ve bir kısmını duvarların üstüne yerleştirmeye hazır hale getirdik. Bu arada, şerbetli saman, kerpiç tuğla ve sıva çalışmaları da halen devam etti.

Bugün de yağmur, çalışmalarımızı olumsuz yönde etkiledi ve günün bir kısmını Aysun’un evinde geçirmemiz gerekti. Öğleden sonra, Xavier, dünya çevresinde geleneksel mimari ile ilgili bir sunum yaptı.8. gün

2 Temmuz
Bugün, daha iyi hava koşulları sayesinde son günümüzü en iyi şekilde değerlendirerek hep birlikte yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Matthieu, saman balyaların içinden demir iğne geçirerek nasıl kesildiğini gösterdi. Böylece, çatıya saman balyaların yalıtkan katmanını yerleştirme vakti geldi. Bu katmanların kirişler arasına iyice itilmesi ve sonrasında koruyucu alçıyla sıvalanması gerekiyor.

9. gün

3 Temmuz
Bugün, çoğumuz eve döneceği için veda etme günüydü. Büyük miktarda iş tamamladığımız ve ekolojik mimari hakkında bilgilerimizi arttırdığımız muhteşem bir hafta geçirdik. Herkese çabaları ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Umarız ki çiftlikte güzel bir vakit geçirmişsinizdir. Yine umuyoruz ki bu atölye, sizleri gelecekte güzel ve rahat binalar tasarlamak ve inşa etmek konusunda esin verecek.
Bir sonraki atölyemizde saman-balya binası üzerine odaklanacağız. Aynı evi bu sefer şerbetli saman yerine saman-balya ile inşa edeceğiz.

Bizi bu blogdan ve instagram üzerinden takip etmeye devam edin: www.instagram.com/tezekevleri/

DSC01992

X