Sınırlarımız

Çocuk Atölyesi 20 ve 21 Nisan (13:00 – 18:00)

Saman, Toprak Ahşap veya Tezek Ile Inşaat etmek

 
23 Nisan Çocuk Bayramı vesilesiyle Tezekevleri kampüsü çocuklara özel bir etkinlik organize ediyor. Obaruhu ve Tezekevleri ekip üyeleri Gündönümü çiftliğiyle birlikte 8-12 yaş çocukları ve ailelerini doğal malzemelerle özel bir aktiviteye davet ediyor. Çocuklar Obaruhu ekibi tarafından yönlendirilirken, ailelerin Tezekevleri kampüsünde özel bir tura katılma şansı olacak.
Atölyemiz süresince; Sınırlarımız nelerdir? Kendi alanımı nasıl işaretlerim?… gibi soruları sorup birlikte cevaplarını araştırıyor olacağız.
Bunları nasıl ifade edebileciğimizi duygusal ve psikolojik olarak işlerken, bir yandan da doğal elementlerin desteği ile, sezgilerimiz ile bağlantı halinde, fiziksel olarak da çamur ile duvarlar / sınırlar inşa edeceğiz.
Sınırlarımızı tanımlarken; toprak, su, saman, ağaç dalları, taş, ot, tezek gibi etrafımızdaki, hemen elimizin altındaki doğal malzemeleri ve ellerimizi kullanacağız. Çocukların sanatsal yaratıcılığı rehberliğinde ve bizim yol göstericiliğimiz ile dönüştürüp işlerken malzemeleri, her birimizin içindeki denizlere yelken açıp profosyonel Pisikloğumuz ile ışık tutuyor olacağız.
Bolca çamura batıp, oyunlar ve danslar ile kutlamalı, öğrenmeli ve şifalandırıcı bir atölye niyet ediyoruz.
Biz yapılarla kendimize güvenli alanlar oluştururken ruhumuzun da kendisine güvenli alanlar oluşturmaya ihtiyacı olduğunu hatırlayarak birlikte bir yolculuğa çıkacağız. Deneyimlemek ve birlikte öğrenmek için siz çocukları aramızda görmeyi çok isteriz.

Katılım Ücreti (çocuk): 325TL (+KDV)

Katılım Ücreti (ebeyven): 75TL (+KDV)

Kişi Sayısı: 15 (8 kişi minimum)

Başvuru Formu

Önemli:

8-12 yaş aralığında, atölye saatleri süresince ailesinden ayrı kalabilecek bütün çocuklar.

Atölye sürecimiz aileler uygun gördüğü sürece Tolga Sezgin tarafından fotoğraflanıp, videoya çekilecektir. Daha sonra katılımcıların ailelerine hediye edilecektir.


Atölye içeriği

Atölye 5 saat sürecektir.

Çocuklar bu atölyede çamur ve elleri ile üretmeyi, yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı ve ruhsal olarak sınırlarını keşfetmeyi ve ifade edebilmeyi deneyimleyecekler.

Çocuk Atölyemiz süresince ebeveynler  TezekEvleri turuna davetlidirler.  Eğer isterselerse o sıradaki ihtiyaca göre kerpiç yapımı, toprak sıva ve benzeri işleri deneyimleyebilirler. Bunun için çalışma kıyafetlerinizi yanınızda taşıyabilirsiniz.

 

Gündönümü Çiftliği’nin Şartları:
Yemek

Atölye süresince çocuklara atıştırmalıklar ve içecekler sunulacaktır. Dilerseniz sizde yiyecekler getirip açık büfemize ekleyebilirsiniz.

Öğle yemeği ya da akşam yemeği bulunmamaktadır.

Tuvaletler ve duşlar

Kamp alanında birçok kuru tuvalet ve duş alanları bulunacaktır.


Çocuklar
Eğitmen ekibi güvenlik için kuralları açıklamak, kullanılacak araç-gereçleri açıklamak ve süreç boyunca çocukları gözetmekten sorumludur.
Ev sahipleri, çocukların tehlikeden uzak, güvenle oynayabilecekleri bir alan sağlamaktan sorumludur.

İnternet

Maalesef çiftlikte internet ortak kullanıma açık değildir.

Çöp yönetimi
 • plastik ve metal
 • çiğ sebze meyve ve kağıt
 • kedi köpeklerin yiyebileceği hertürlü pişmiş yemek artığı -olarak 3 e ayrılmaktadır.

Bu anlayışla sizler için konulmuş bidonlara çöpünüzü atmanız rica edilmektedir.Bu konunun ayrıntılarını ve kazanımlarını evsahibimize sorabilirsiniz.


Önemli:

İneklerin ve Gündönümü Çiftliği çalışma ekibinin güvenliği ve refahı için, çiftlikte sınırlı alanlar bulunmaktadır. İneklerin yaşadığı alan ziyarete kapalıdır-ve girişe izin verilmemektedir. Bu konu hakkında anlayışınız için teşekkür ederiz.

Ne getirilmeli?

Çocuklar için

 • Çocukların çamurlanıp ıslanabileceği kıyafetler,
 • Yedek temiz kıyafetler,
 • şapka,
 • güneş kremi,
 • yağmur çizmeleri(eğer çamura çıplak ayak girmek istemezler ise ya da hava soğuk olur ise),
 • yağmurluk vb hava koşullarına göre.

Ebeyvenler için (bizimle çalışmak isterseniz)

 • Kirlenebilecek kıyafetlere,
 • Çalışma için uygun ayakkabılara (sandalet uygun değildir)
Atölyeye dahil olanlar:
 • 5 saat çocuk atölyesi
 • Ebeyvenler için bir Tezekevleri rehberli tur
 • çay-kahve-süt-ayran büfesi
 • Tuvaletler (kuru) ve duşlar
Atölyeye dahil olmayanlar:

Öğle yemeği ya da akşam yemeği

Ekibimiz

Merve Tekin Sezgin
Obaruhu isimli doğal yapılar topluluğunun kurucu ve yürütücü mimarlarındandır. Toprak, su, ateş, hava ve birlik gücünün ilhamı ve bilgeliği ile toprak evler yapmakta, birlikte üretimin mucizevi gücünü çoğaltmaya çalışmaktadır. Bunun için çeşitli atölyelerde bildiklerini aktarmakta ve hayal ettiğimiz dünyayı beraber yaratmaya uğraşmaktadır. Son zamanlarda en büyük heyecanı bunu minik dostlarımız çocuklar ile yapmaktır. Çünkü inanır ki gelecek nesillerin bu yolculuğa ekleyecekleri saf bilgelikleri ile hepimiz için daha iyi ve şifalandıran bir dünya mümkün olabilir. 
Çıraklar
Doğal malzemeler ile birlikte inşaat konusunda Obaruhu’na daha önce eşlik etmiş olan çocuklardan oluşan bir çırak ekibi de deneyimleri ile, bu çalışmaya ilk kez katılan arkadaşlarına kolaylaştırıcılık yapacaklardır. Bir aksilik olmaz ise sevgili Kiraz ve Masal bu atölyenin çırakları olarak bizimle beraber olacaklar
Azime Tekin
Yaklaşık 12 yıl birbirinden farklı yüzlerce çocukla çalışarak aslında onlardan ne çok şey öğrendiğimi farkettim. Çocukların kendileriyle ve çevreleriyle sağlıklı bağlar kurmaları için çalışırken onlarla birlikte yeniden büyüdüm. Kullandığımız birçok terapi tekniği var bildiğimiz en iyi iletişim yöntemi ise oyun. Deneyimsel Oyun Terapisi ile çocuklarla doğru ilişki ağları kurarak yeni ve sağlıklındavranış kalıpları oluşturuyoruz. Çünkü çocukların asıl işi oyundur…O yüzden onlarla oynarken aslında onların çırağı olmuş oluyoruz ve onlardan öğrenmeye başlıyoruz, bunu deneyimlemek ve yeniden oyunlar oynamak için çocuklarla birlikte büyümeye devam ediyoruz… Bu yolculuk sırasında farkediyorum ki öğrenmek istediğim daha çok şey var … 
Köylere Psikososyal Destek Projesi ile Nevşehir İl Özel İdaresinde profesyonel olarak hizmet veren Psikolog Azime Tekin; gönüllü olarak atölyemize misafir olacaktır. 
Çocuklar duygularını ve düşüncelerini özgürce ifade edebilsinler, “hayır” deme haklarını kullanabilsinler ve bunu deneyimleyebilsinler diye pek çok çocuğa yoldaşlık etmektedir. 

Matthieu Pedergnana bir mimar ve inşaatçıdır. ODTÜ’de doktora çalışmasını tamamlamak üzere olup Avrupa’da bir çok atelye çalışmalarına katılarak doğal malzemelerle bina yapımını öğrenmiştir. Türkiye’de çeşitli yerlerde doğal malzemelerle inşaat ve ekolojik mimarlık konularında öğretim yapmıştır. Halen TezekEvleri Projesi’nde danışman olarak çalışmaktadır.

Betül Ergün, mimarlık eğitimi sırasında doğal yapıları keşfetmiş ve sonrasında kendini bu alanda geliştirmeye karar vermiş bir mimar ve doğaseverdir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde farklı ekiplerle atölyelere katılarak doğal yapı teknikleriyle ve toprak sıvalarla çalışmıştır. 2016 ve 2017 yaz dönemlerinde çalıştığı Tezekevleri projesinde hem öğrenmeye devam etmiş hem de deneyimlerini paylaşma fırsatı bulmuştur.

Gündönümü Süt Çiftliği’nin ev sahipleri Aysun ve Mehmet Sökmen bizi çiftliklerinde misafir edecekler. “8bin100” adlı yeni projeleri ile sağlıklı bir çevrenin geliştirilmesi için bütünleyici aktiviteleri bir araya getiren bir grup insanın beraber yaşadığı bir ortam amaçlamaktadırlar. Yapılacak atölye, böyle bir projenin gerçekleştirilebileceği ve motivasyonu yüksek bir topluluğun çevrelerinde pozitif bir değişime sebep olabileceklerini göstermeye yardımcı olacaktır.

Geçmiş Atölyeler

Önceki atölyelerimize (2016-2018) yakından bakın:

X