Tadelakt ve Kil Boya Atölyesi – 14-19 Ekim

Saman, Toprak Ahşap veya Tezek Ile Inşaat etmek

 

Son kat işlemleri binaya güzellik verir. Sağlıklı özellikleri nedeniyle doğal malzemelerle yaptığınız binada son kat işlemlerinde gösterdiğiniz özen, hem binaya beğeni kazandıracak ve hem de dayanıklılığını artıracaktır.

Tadelakt Fas kökenli bir kireç olup buna doğal sabun ilavesi ile yapılan sıva tam olarak su sızdırmaz özellik kazanmaktadır. Bu sıva, banyoların duvar ve tabanında, ve hatta küvet ve lavabo yapımında kullanılmaktadır. Kil boya duvarlarınızın rengini değiştirmenin ve içine ilave edilen maddelere göre onlara pürüzsüzlük, parlaklık ve rustik bir hava vermenin güzel bir yoludur.

Bu 5 günlük süre içinde, doğal malzemeler ve/veya konvansiyonel malzemelerle yapılan çeşitli yüzeylere tadelakt ve kil boya hazırlama ve uygulamasını öğreneceksiniz. TezekEvleri binalarının bakımı yapılırken, sıva konusunda tecrübe kazanmak için büyük bir yüzey sıvanacaktır.

Bunun yanında, sunumlar ve işbaşı eğitimleri ile, sıva için toprak uygunluğunun nasıl belirleneceğini ve karışımınızın nasıl test edileceğini öğreneceksiniz.

Tadelakt, uygulaması sürekli bir dikkat ve gözetim gerektiren bir malzeme olduğu için, uygulama işleminin doğru zamanını yakalamak amacıyla çalışma saatleri akşama, hatta geceye kadar kaydırılabilir.

Katılım Ücreti: 1500TL (+KDV)

Kişi Sayısı: 10

Başvuru Formu

Atölye içeriği

Atölye 5 gün sürecektir. Atölye süresi ikiye ayrılacak olup, günde 1 saatlik teorik eğitimde işin temelleri öğrenilecek, günde 5 saatlik pratik çalışmada ise deneyerek tecrübe edinilecektir. Akşamları çiftlikte serbest aktiviteler önerilecektir (filmler, tartışmalar, sosyal aktiviteler). Atölye süresi kısa olduğu için, Pazartesi günü tam zamanında çiftlikte olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sunumlar
 • Ekolojik Mimariye Giriş
 •  Doğal Yapım Malzemelerine Giriş
 • Toprak Yapılara Giriş
 • Doğal Sıvalara Giriş
 • Doğal Binalar için Önemli Detaylar
Günlük Program (Pazartesi 8:00 / Cuma 18:00)
 • 8:00-12:30 Pratik işi
 • 12:30-15-00 Öğle Arası
 • 15:00-16:00 Sunum
 • 16:00-18:00 Pratik işi
Gündönümü Çiftliği’nin Şartları:
Yemek

Kahvaltı, Akşam ve Öğle yemeği Gündönümü Çiftliği tarafından sağlanır. Ayrıca aralarda, çay, kahve ve atıştırmalıklar sunulacaktır. Yemekle alakalı bir alerjiniz varsa, lütfen bunu başvuru formunda belirtin.

Tuvaletler ve duşlar

Kamp alanında birçok kuru tuvalet ve duş alanları bulunacaktır.


Çocuklar

İş güvenliği nedeniyle malesef bu yıl çocukları ve 18 yaşından küçük genç katılımcıları kabul edemiyoruz. 


İnternet

Maalesef çiftlikte internet ortak kullanıma açık değildir.


Önemli:

İneklerin ve Gündönümü Çiftliği çalışma ekibinin güvenliği ve refahı için, çiftlikte sınırlı alanlar bulunmaktadır. İlk gün gerçekleştirilecek çiftlik turunun ardından, çiftliğin belli bolgelerine girişe izin verilmemektedir. Bu konu hakkında ilk gün bilgilendirileceksiniz.

Ne getirilmeli?
 • kirlenebilecek kıyafetlere,
 • çalışma için uygun ayakkabılara (sandalet uygun değildir),
 • bir deftere,
 • termosa/su şişesine,
 • çadırda kalıyorsanız, kendi çadırınızı, uyku tulumuzu ve matınızı
 • yüksek bir moda ihtiyacınız vardır.
Atölyeye dahil olanlar:
 • 2 gün pratik ve teorik eğitim
 • Kahvaltı, Akşam ve Öğle yemeği
 • Tuvaletler (kuru) ve kamp yapanlar için duşlar
Atölyeye dahil olmayanlar:

Ekibimiz

Betül Ergün, mimarlık eğitimi sırasında doğal yapıları keşfetmiş ve sonrasında kendini bu alanda geliştirmeye karar vermiş bir mimar ve doğaseverdir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde farklı ekiplerle atölyelere katılarak doğal yapı teknikleriyle ve toprak sıvalarla çalışmıştır. 2016 ve 2017 yaz dönemlerinde çalıştığı Tezekevleri projesinde hem öğrenmeye devam etmiş hem de deneyimlerini paylaşma fırsatı bulmuştur.

Matthieu Pedergnana bir mimar ve inşaatçıdır. ODTÜ’de doktora çalışmasını tamamlamak üzere olup Avrupa’da bir çok atelye çalışmalarına katılarak doğal malzemelerle bina yapımını öğrenmiştir. Türkiye’de çeşitli yerlerde doğal malzemelerle inşaat ve ekolojik mimarlık konularında öğretim yapmıştır. Halen TezekEvleri Projesi’nde danışman olarak çalışmaktadır.

Gündönümü Süt Çiftliği’nin ev sahipleri Aysun ve Mehmet Sökmen bizi çiftliklerinde misafir edecekler. “8bin100” adlı yeni projeleri ile sağlıklı bir çevrenin geliştirilmesi için bütünleyici aktiviteleri bir araya getiren bir grup insanın beraber yaşadığı bir ortam amaçlamaktadırlar. Yapılacak atölye, böyle bir projenin gerçekleştirilebileceği ve motivasyonu yüksek bir topluluğun çevrelerinde pozitif bir değişime sebep olabileceklerini göstermeye yardımcı olacaktır.

Geçmiş Atölyeler

Önceki atölyelerimize (2016-2018) yakından bakın:

X