Temeller bitti, ahşap isleri başladı

23/05/2016

 

 

Koca bir haftayı ağır işler yaparak geçirdik, ağzına kadar çakılla ve kumla dolu çuvalları kaldırarak, araç lastiklerini doldurup sıkıştırarak ve içlerine 4 ana ahşap kolonu yerleştirerek temelleri bitirmiş olduk. Kuzeydoğu köşesinde son yüksekliğe erişmeden dış kolonu üzerine yerleştirdik, ardından 2 sıra daha kum çuvalı ekleyerek sağlamlaştırdık ve tamamlamış olduk. Önümüzdeki hafta çalışmamız daha fazla kum torbası, ahşap iskeletler ve kirişlerin döşenmesi ile devam edecek, tabi ki hava müsaade ederse.

 

 

Bu haftanın öne çıkan olayı Xavier’ in kazandığı kocaman “halka ve iğne” oyunuydu ( daha önce basketbol oynadığığından onun içn çok kolaydı). Çatının rüzgar tarafından kaldırılmasını önlemek için koymamiz gereken lastiklerin nerdeyse tamamını uzun direklerin üstüne atarak onların lastiklerin içine girmesini sagladi. Ardından lastiklerin içini çakılla doldurup sağlamlaştırdık. Biz ayrıca temellerin üzerine dış duvarları da inşa etmeye başladık. Tam olarak aynı teknikle ilerliyoruz, sadece önce küçük kırmızı soğan çuvalları yerine daha büyük olan pirinç yada şeker çuvallarını killi toprakla doldurarak kullaniyoruz. Çuvallar doldurulduktan sonra sağlam bloklar haline gelmesi için sıkıştırılıyor ve her katın arasına bağlanmaları için dikenli teller yerleştiriliyor. Duvarda ki bir katın tamamlanmasından sonra kapı bağlantıları için ahşap takozları demir çubuklar ile duvara sabitliyor ve sağlamlaştırıyoruz. Bu kumtorbası duvarlar 110 cm den yüksek olmayacak. Çatı ile duvarlar arasındaki boşluğu perdeler kapatacak.

 

IMG_4270Bunlara ek olarak çatının bağlanacağı büyük ahşap kafeslerin de yapımına başladık. Köşelerde bulunan direklerin üzerine yerleştirecegimiz bu kafesler içe ve ortaya doğru meyilli olarak inşa edildi, böylelikle yağmur suyunun doğrudan binanın merkezine doğru akmasına ve toplanmasına yardımcı olacaklar. Bu kirişler gerçekten uzun ve ağırlar.  Onların yerlerine konulması bizim için gerçekten ilginç bir mücadele ve  gerçekleştirebilmek için çiftlikteki herkesin yardımına ihtiyacımız olacak, yükseltip yerlerine koymayı sabırsızlıkla bekliyoruz!

 

Sonunda iç duvarlarında yapımı da başladı. İlk duvarın çerçeveleri temel direklerinin üzerine monte edildi. Bu çerçeve şerbetli saman ile dolduruldukdan sonra sıvanacak ve içeriden bir yalıtım yapacak hale gelecek, böylelikle soğukta çalışılan uzun bir günün ardından güzel ve sıcak bir duş alabileceğiz

 

X